BEFORE MIDNIGHT

Evliliğin aşkı öldürdüğüne inanıyor musunuz? Yıllarınızı beraber geçirdiğiniz, elde etmek için uğraşıp çabaladığınız kişiden zamanla soğuyabilir misiniz?

 SONY-BDOS-01_Onesheet4.16.13_Layout 1

Celine: Aman Tanrım.

Jesse: Ne oldu?

Celine: İşte böyle bitiyor.

Jesse: Sen neden söz ediyorsun?

Celine: İnsanlar böyle ayrılmaya başlıyorlar.

Jesse: Tanrım. Sen… az önce uçurumdan atladın.

Celine: Hayır. İşaret düşüyorum. Hayatımızı mahvedecek saatli bombayı ateşledin. İzle bak.

Jesse: Bir kere saatli bomba ateşlenmez. Kurarsın, bir zamanlayıcısı vardır. O yüzden saatli.

Celine: Tamam, her neyse. Zamanlayıcısı var. Biliyor musun? Süre başladı. Tam şu anda. Aynen böyle olur.Mutsuzsundur, öteki kişiyi suçlarsın, kırgınlık büyür her şey yavaş yavaş yozlaşır ve ayrılırsınız. Hepsi bu.

 tumblr_mrzrvjWSK51ql9g9jo1_500

“Before” serisinin son filmi olan “Before Midnight” ‘ı yıllarca beklemiştim. Yaşım gereği serinin ilk iki filmini gecikmeli olarak izlesem de, Richard Linklater serinin devam filmini duyurduğu andan itibaren kafamda bir sürü alternatif senaryo kurdum ve hiç biri gerçek filmin yanına bile yaklaşamadı. Sihirli bir şekilde başlayan ve talihsiz bir şekilde 9 yıllık ara veren aşk hikayesi beklenen mutlu sona ulaşıyor. Jesse ve Celine beraberler, aile kurmuşlar… Zamanla ve iki çocuktan sonra kilo alan Celine ve yüzünde kırışıklıklar çıkan Jesse, ilk iki filme oranla dünyevi sorunlar yerine kendi sorunlarını tartışır olmuşlar.

before-midnight63

Celine: Bugün trende ilk defa karşılaşıyor olsak, beni çekici bulur muydun?

Jesse: Elbette.

Celine: Hayır, ama gerçekten, şimdi olduğum halimle… Benimle konuşur muydun? Seninle birlikte trenden inmemi ister miydin?

Jesse: Kuramsal bir soru soruyorsun. Benim durumum ne olacak? Yani teknik olarak seni aldatmış olmaz mıydım?

Celine: Neden sadece “evet” diyemiyorsun?

Jesse: Dedim ya. “Elbette” dedim.

Celine: Hayır, hayır! Romantik bir şey söylemeni istedim, ama batırdın.

 BeforeMidnight

Fakat bu filmde de değişmeyen bir şey var ki o da güzel bir Avrupa şehrinde gezinirken yaptıkları sohbetler… Bu seferki mekan kalabalık bir Avrupa şehri yerine, daha çok emeklilerin dinlenerek tatil yaptığı, sessiz sakin bir Yunan adası, Mora. Jesse’nin yazar arkadaşının daveti üzerine tatil için Mora’ya giden çiftimiz, bir gecelik, çocuklarının etrafında olmadığı, gençliklerindeki gibi bir gün geçirmeye karar veriyorlar. Gece kalacakları otele gidene kadar her şey muhteşem geçse de, yalnız başlarına dört duvar içerisinde kalınca dokuz yılın birikmişliği ortaya dökülüyor.

tumblr_inline_mxy478OW941r3zmpt

Peri masalında yaşamak istiyorsun, değil mi? Burada işleri düzeltmeye çalışıyorum. Seni koşulsuz sevdiğimi söylüyorum, güzelsin diyorum. 80 yaşında bile kıçın güzel görünüyor diyorum. Seni güldürmeye çalışıyorum. Bir sürü saçmalığına katlanıyorum. Ama her seferinde köpek gibi geri geleceğimi sanıyorsan yanılıyorsun. Gerçek aşkı mı istiyorsun? İşte bu o. Bu gerçek hayat. Kusursuz değil ama gerçek. Eğer bunu göremiyorsan körsün demektir ve ben pes ederim. -Jesse

302-Before-Midnight-quotes

Daha önce izlediğiniz hiçbir aşk filmine benzemeyen “Before” serisi, son filmiyle, uzun süre beraber olan çiftlerin gerçek sorunlarını ele alıyor. Filmin sonuna göre devam filminin olup olmayacağı kestirilemese de Richard Linklater, Before serisi için “Bu benim gözümde asla sonu gelmeyen, karakterlerle beraber büyüyen bir proje.” Demişti. Gelenek devam ederse 2022 yılında yeni bir Before filmi görebiliriz.

bbbbefore-midnightJesse: Ne oldu?

Celine: Çok komik. Bugüne dek fark etmemiştim ama sakalındaki tüm kırmızılar yok olmuş. Sana vurulmamın nedenlerinden biri de kızıl sakalındı.

Jesse: Yok olmadı, sadece ağardı. Aşkının renk hücrelerine bağlı olduğunu söylemeyeceksin herhalde.

Celine: Hayır ama, kızlarımızın kirpiklerinde aynı kızılı görüyorum. Onlara bakıyorum ve tanıştığımız zamanı hatırlıyorum.

Before-Midnight

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir