BEFORE SUNSET

Evet, nerede kalmıştık ? 1994 yazının Viyanası’nda unutulmaz bir gün geçiren iki genç vardı değil mi? Birbirlerine verdikleri sözü tutup tutmadıklarının cevabını vermeden önce içinizdeki romantiğe bir soru sormak istiyorum. Sadece birkaç saat beraber vakit geçirdiğiniz ve ardından 6 ay ayrı kaldığınız, tek bir kelime bile konuşmadığınız insanı ne kadar özleyebilirsiniz? Onu yeniden görme umuduyla binlerce kilometre yol gider misiniz?

before sunset2

Jesse: Tanrım, neden o gün telefonlarımız almadık ya da adreslerimizi? Neden bunu yapmadık?
Celine: Çünkü biz genç ve aptaldık.
Jesse: Sence hala öyle miyiz?
Celine: Sanırım gençken karşılaşabileceğin birçok güzel insan olduğunu düşünüyorsun. Hayatının geri kalanında ise bunun sadece birkaç defa olabileceğini anlıyorsun.
Jesse: Ve işin içine edebiliyorsun, biliyorsun.

Hikaye kaldığı yerden değil de, 9 yıl sonrasında devam ediyor. Jesse, yeni yazdığı kitabının tanıtımı için Paris’e gelmiştir. Kitabın konusu da ne tesadüftür ki Viyana’da tanışan ve unutulmaz bir gece geçiren iki genci anlatıyordur. Bu ilk dakikaları izleyen herkes ya Celine’in evde Jesse’nin tanıtımdan dönmesini beklediğini ya da gerçekte öyle birisinin olmadığını, ilk filmin iyi bir yazarın kurgusunu anlattığını düşünecektir. Ama hayır, Celine perdenin hemen arkasından Jesse’yi dinlemektedir, onu 9 yıldır ilk defa görüyordur…

before sunset7

Jesse: Neden o gün Viyana’da değildin?
Celine: Sana neden olduğunu anlattım.
Jesse: Pekala neden olduğunu biliyorum, ben sadece… orada olmanı isterdim. Hayatlarımız çok farklı olabilirdi.
Celine: Öyle mi düşünüyorsun?
Jesse: Kesinlikle.
Celine: Belki de olmazdı. Belki, ileride birbirimizde nefret ederdik.
Jesse: Ne, şu an birbirimizden nefret ettiğimiz gibi mi?
Celine: Biliyorum, belki biz – biz sadece kısa karşılaşmalarda iyiyiz, sıcak mevsimlerde Avrupa şehirlerinde yürürken.

Aşık olduğu kadın için kıtalar arası yolculuk yapan ve onu söz verdiği yerde bulamayan bir erkeğin 9 yıl sonra o kadını gördüğünde vereceği tepkileri düşünün. Söyleyeceği ilk kelime, yapacağı ilk hareket ne olur? Eminim ki “Merhaba, bir kahve içelim mi?” olmaz.

Film yine Before Sunrise’da olduğu gibi karakterlerimizin şehirde dolaşması ve dolaşırken entelektüel konularda sohbet etmesi şeklinde ilerliyor. Fakat bu sefer bir Viyana’da değil de Celine’in yaşadığı şehir olan Paris’te…

before sunset6

Jesse: Neden bu aptal kitabı yazdığımı bilmek istiyorsundur?
Celine: Neden?
Jesse: Çünkü belki Paris’teki imza günlerinden birine gelecektin ve ben de yanına yaklaşıp, “Hangi cehennemdeydin?” diye soracaktım.
Celine: Olamaz – Bugün burada olacağımı mı düşündün?
Jesse: Ciddiyim. Bunu yazmanın bir bakıma seni bulabilmemi sağlayacağını düşündüm.
Celine: Pekala, bu… – Biliyorum bu doğru değil, ama bunu söylemen çok tatlı bir şey.
Jesse: Ben doğru olduğunu düşünüyorum.

before sunset3

Sizlere 9 sene önce kimin Viyana’ya neden gelip gelmediğini ve olayların nasıl ilerlediğini söyleyerek filmin heyecanını kaçırmayacağım. Sadece bir sonraki yazının ilerleyişi için sormak istediğim birkaç soru var. 9 yıl sonra içten içe kızdığınız ama aynı zamanda hayatınızın aşkı olan kişiyi yeniden bulduğunuzda ona nasıl davranırsınız? Doğru erkek olduğunu düşündüğünüz kişinin evli ve çocuklu olduğunu öğrendiğinizde neler hissedersiniz? 9 yıl beklediğiniz kadının evine girdiğinizde, ülkenizde bekleyen karınızın ve çocuğunuzun yanına döner misiniz? Bu soruların cevabını serinin son filmi olan Before Midnight’ı incelerken göz önünde bulunduracağım.

Jesse: Evlendikten aylar sonra bile her zaman seni düşünüyordum. Şöyle ki; bir arkadaşım arabasıyla beni şehir merkezine bırakıyordu ve camdan dışarı bakmaya başladım ve seni görür gibi oldum. Kilisenin yakınındaydın… Şemsiyeni katlayıp 13. Cadde ile Broadway’in köşesindeki markete girdin. Ve ben delirdiğimi düşünmeye başladım, ama şimdi o sen olabilirdin diye düşünüyorum.
Celine: Ben 11th ve Broadway’de yaşadım.
Jesse: Görüyor musun?

before sunset4

Celine: Bebeğim, uçağı kaçırmak üzeresin.

Jesse: Biliyorum…

before sunset5

*Bu yazı, yazarın onayı olmaksızın izinsiz olarak ve kaynak belirtmeden paylaşılamaz, alıntı yapılamaz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir