Blackmagic Pocket Cinema Camera İncelemesi

5 yıllık DSLR makinemi emekli ettikten sonra yeni bir kamera arayışına girdim. Yeni nesil aynasız makinelere bakarken birden kendimi sinema kameraları kategorisinde buldum. Yıllardır hayalini kurduğum; saatlerce inceleme videolarını izlediğim, yazılarını okuduğum Blackmagic Pocket Cinema Camera’nın düştüğü fiyatları görünce ilk önce cüzdanıma baktım, sonra da banka hesabıma… Baktım olacağı yok, nadiren kullandığım GoPro’mu satılığa koydum ve yıllardır hayallerimi süsleyen kameranın parasını ucu ucuna denkleştirdim.

İzlediğim ve okuduğum incelemeleri göz önünde bulundurarak ilk olarak kendime imkanımın el verdiği kadar yedek batarya aldım (3 adet). Sonra da bütçenin alabileceği en ekonomik MFT lens olan Olympus 14-42 mm f/3.5-5.6 lens ve 64 GB 90 MB/S Sandisk Extreme SD kartı aldım.

Öncelikle şunu açıklığa kavuşturalım. Kamera gerçekten isminin hakkını verecek kadar küçük. Boyutu iPhone 6 ile hemen hemen aynı. Bunun artı mı yoksa eksi mi olduğu tamamen sizin ihtiyaçlarınıza bağlı.

3.5 inçlik ekran 800×480 piksellik çözünürlüğe sahip. Böylesine küçük ve çözünürlüğü düşük ekranda ne çektiğinizi görmek çok zor. Vizörün olmayışı ve ekranın işlevselsizliği çektiğinizi videolara hakimiyeti oldukça düşürüyor.

Gövdedeki tuşlar çok küçük ve özellikle on/off tuşunun üzerindeki yazılar belirli bir zaman sonra siliniyor. Menüler hiç işlevsel değil. Shutter, beyaz dengesi, ASA (ISO) gibi ayarları değiştirmek için onlarca kez tuşlara basmak zorundasınız. Bunlara ek olarak eğer benim gibi manuel diyafram halkası olmayan bir lens kullanıyorsanız gövdeden diyaframı değiştiremiyorsunuz. Sadece iki seçeneğiniz var, ya diyafram en açıkta kalacak ya da IRIS tuşuna basarak sensörün öngördüğü ideal diyaframda olacak; başka şansınız yok.

Sensör, Super 16mm olarak bilinen 12.48mm x 7.02mm boyutlara sahip. Kamera MFT yuvasına sahip olsa da uygun adaptörler ile piyasadaki hemen hemen her lensi kullanabiliyorsunuz. Bütçeniz el veriyorsa manuel sinema lensleri ile muhteşem görüntüler elde edebilirsiniz. 1080p çözünürlükte ProRes formatının yanında 12 Bit RAW çekebilmek kameranın en büyük artısı.

Pil ömrü gerçekten çok kötü. Hatta kötü kelimesi az kalır, rezalet. Bir pil ile kesintisiz 20-25 dk çekim yapabiliyorsunuz. Herhangi bir DSLR, aynasız ve kompakt kamera için bu süre kabul edilebilir olsa da bir sinema kamerasında asla kabul edilemez. Benim gibi en az 4 pil ile dolaşmanız veya stüdyo ortamında kullanacaksanız kesintisiz güç kaynağı, akü vb. cihazlar kullanmanız şart.

 Artıları

+RAW Çekebilme

+Küçük Boyutları ve Hafifliği

+Lens Çeşitliliği

+Fiyatı

Eksileri

-Pil Yetersizliği

-Karmaşık Menüleri

-İşlevsellikten Uzak Ekranı

-Vizörünün Olmaması

Sonuç

Büyük heyecanla aldığım Blackmagic Pocket Cinema Camera ne yazık ki beklentilerimi karşılamadı. Belki de benim beklentilerim fazla büyük olabilir ama benim için pil ömrü ve o ekran ne olursa olsun kabul edilemeyecek iki büyük kusur. Fiyatına oranla gerçekten çok iyi işler yapıyor. Blackmagic Pocket Cinema Camera, sinemaya yeni merak sarmış ve kısa filmciler için bütçe dostu bir kamera. Sizlere tavsiyem bir deneyin, onunla birkaç gün geçirin ve kararınızı öyle verin.

 

Instagram: @umutyangal

Youtube: FrameTR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir