Sony A6000 İncelemesi

Son yıllarda hızla büyüyen aynasız DSLR makine pazarına büyük ölçüde hakim olan Sony, geçtiğimiz yıllarda çıkardığı A6000 modeliyle adeta piyasaya hakim oldu. Gerek boyutları, gerek fiyatı ve yapabildikleriyle bir çok kullanıcının kalbini kazanan A6000’i ben neden tercih ettim gelin anlatayım.

Öncelikle şunu belirtmeliyim, ben 8 yıl boyunca hep aynalı DSLR ve Blackmagic gibi sinema kameraları kullandım. Fakat zamanla artan model çeşitliliği ve küçülen boyutlara rağmen artan performanslarıyla yeni nesil aynasız makineler dikkatimi çekmeye başladı. Yılların emektarı Canon DSLR’ımı ve Blackmagic Pocket Cinema Camera’mı emekliye ayırdıktan sonra bir aynasız DSLR arayışına geçtim ve tek baktığım marka Sony oldu diyebilirim.

Peki neden Sony? Tek bir sebebi var, lens çeşitliliği. Evet, belki Fujifilm, Canon vb. gibi markalar en az Sony kadar hatta belki daha iyi gövdeler üretiyor olabilir fakat şöyle bir gerçek var; en kaliteli ve piyasadaki en çok bulunan lensler Sony lensleri. Bunun en büyük etkilerinden birisi ise Sony – Zeiss ortaklığı.

Markayı belirledikten sonra bütçem dahilindeki modellere bakmaya başladım. Eski kameralarım hep cüsse olarak büyük olduğundan artık onları boynumda taşımaktan bıkmıştım ve daha küçük boyutlarda bir kamera istiyordum. Aslında istediğim özelliklerdeki model A6300 olsa da bütçemin çok üstüne çıktığından dolayı A6000’e yöneldim ve kamerayı aldığım 1 seneden bu yana bir kere bile pişman olmadım.

Öncelikle kamera boyut olarak çok güzel ele oturuyor. Kullanılan malzemeleri çok kaliteli, ergonomisi ve ele oturuşu çok güzel, hafifliği ise benim gibi yıllarını kilolarca ağır DSLR ve lensleri boynunda taşıyan birisi için hissedilmeyecek kadar iyi. Gövdenin üzerindeki düğmelerin yerleşimi oldukça iyi. Yalnız ufak bir eksiklik var. Daha doğrusu amatör ve yeni başlayan kullanıcılar için ufak sayılır ancak benim için oldukça büyük bir eksi; o da kameranın üzerinde mikrofon girişinin ve kulaklık çıkışının olmayışı. Kulaklık çıkışının olmayışı bir nebze de olsa tolore edilebilir ancak mikrofon girişinin olmayışı benim gibi sık sık video çekenler için büyük bir eksiklik. Her seferinde harici ses kayıt cihazımda kaydettiğim sesi senkron yaparak kurguda eklemek zorunda kalıyorum.

Fotoğraf kalitesi gerçekten çok iyi. Ben 16-50mm f/3.5-5.6 kit lens ile aldım. Bu lens Sony ürün gamındaki alabileceğiniz en uygun fiyatlı lenslerden biri olmasına rağmen başlangıç seviyesindeki her kullanıcıyı tatmin edebilecek seviyede bir kalite sunuyor. Çıktığı dönemdeki 0.06 saniyelik AF (otomatik netleme) süresiyle sınıfının en hızlı netlemesini yapan bu kamera adeta şaşırtıyor. 11 fps çekim hızına sahip ve Full Auto modunda saliseler içerisinde istediğiniz görüntüyü hatasız bir şekilde çekebiliyor. 25.600’e kadar çıkabilen ISO değeri sayesinde çok düşük ışıkta bile kaliteli fotoğraflar çekebiliyorsunuz.

Video konusuna gelince, ben bu kamerayı büyük oranda video çekimi için kullanıyorum ve şunu söylemeliyim ki büyük ihtimalle bu fiyata bu kadar iyi video çeken başka bir kamera bulamazdım sanırım. 1080p çözünürlükte 60 fps’ye kadar; MP4, MPEG-4 ve AVCHD codeclerinde çekim yapabiliyor. AVCHD codec’inde çekim yapabilmek için hızlı bir SD karta sahip olmanızı belirtmeliyim. Benim için videodaki tek eksiği daha önce de belirttiğim gibi harici mikrofon girişinin olmaması. Düşük ışıkta ve kapalı alanlardaki performansı gerçekten çok iyi. Daha iyi bir lensle çok daha güzel görüntüler elde edebilirsiniz. Dahili mikrofonu tatmin edici, dış ortamlarda fazla rüzgar sesi almıyor ancak gövdedeki tuş sesleri eser miktarda videolarda belli oluyor. A6000 ile çektiğim videoları aşağıdan izleyebilirsiniz.

Ekranı 3 inç boyutunda 921.600 pikselden oluşuyor. 90 derece yukarıya ve 45 derece aşağıya oynayabiliyor. Ben 180 derece oynayabilmesini isterdim bu sayede “selfie video” çekmek daha kolay olabilirdi. Çoğu kişi ekranın dokunmatik olmayışını bir eksiden sayıyor fakar bir kere bile dokunmatik olmamasının eksikliğini hissetmedim, düğmeler bütün işlevleri yerine getiriyor zaten. Elektronik vizör eski usul çalışan fotoğrafçılar için yeterli. Üzerindeki fotosel sayesinde vizörden bakarken alttaki LCD ekran kararıyor.

Benim için kameranın en büyük artılarından birisi Wi-Fi. Wi-Fi sayesinde çektiğiniz fotoğraf ve videoları saniyeler içerisinde cep telefonunuza veye bilgisayarınıza aktarabiliyorsunuz. Ancak şunu söylemeliyim bu Wi-Fi pil ömrünüzü çok kısa sürede bitiriyor, kullanmadığınız zamanlarda kapalı tutmakta fayda var.

Sonuç

Toparlamak gerekirse Sony A6000; fotoğrafa yeni başlayanlar, bütçe dahilinde uygun fiyatlı aynasız DSLR arayanlar veya mevcut DSLR makinelerinin yanına bir tane de seyahat için küçük bir gövde arayanlar için birebir.

Artıları

+Uygun Fiyatı

+Lens Çeşitliliği

+Hızlı AF

+Video Performansı

+Wi-Fi

Eksileri

-Mikrofon Girişinin Olmaması

-Wi-Fi ile Çabuk Biten Pil

Instagram: @umutyangal

Youtube: FrameTR

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir